SEO, Search Engine Optimization ibaresinin kısaltılmış hali olup Türkçe “arama motoru optimizasyonu” anlamına gelir. Basit bir ifadeyle, sitenizin alakalı aramalar için görünürlüğünü artırmak adına yapılan iyileştirme işlemleridir. Hiç kuşkusuz sayfalarınızın arama sonuçlarında görünürlüğü ne kadar yüksek olursa, hem potansiyel hem de mevcut müşterileri işletmenize çekme olasılığınız da bir o kadar artar.

Arama algoritmaları, alakalı, yetkili sayfaları ortaya çıkarmak ve kullanıcılara verimli bir arama deneyimi sağlamak için tasarlanmıştır. Sitenizi ve içeriğinizi bu faktörleri göz önünde bulundurarak optimize etmek, sayfalarınızın arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olur.

Arama Motoru Optimizasyonu, dijital pazarlamanın temel bir parçasıdır çünkü insanlar her yıl trilyonlarca arama yapar ve bunun sonucunda genellikle ticari amaçla ürünler ve hizmetler hakkında bilgi bulurlar. “Arama” genellikle markalar için birincil organik trafik kaynağıdır ve diğer pazarlama kanallarını tamamlar. Arama sonuçlarında rakiplerinizden daha yüksek görünürlük ve daha yüksek sıralama, kâr hanenizde önemli bir etkiye sahip olacktır. Kısacası, SEO sizi görünür kılar, gelirinizi arttırır.

Biraz daha detaylandırmak gerekirse, Arama motoru optimizasyonu (SEO), bir arama motorunun, işinizle ilgili anahtar kelimelerle arama yapanlara sizin sitenizde yer alan sayfaları en iyi sonuç olarak göstermesi için çevrimiçi içeriğinizi optimize etme işlemidir.

Vejetaryen menüleriyle meşhur bir restoranınız olduğunu var sayalım. Muhteşem tarifleriniz var ve bir kısmını web sitenizde yayınlıyorsunuz. Bu durumda vejetaryen bir pizza tarifinde ilgili sayfanız ile en üstte yer almak istersiniz. Yani bir kullanıcı “en iyi vejetaryen pizza tarifleri” şeklinde bir arama yaptığında ilgili sayfanızla karşısına çıkmak istersiniz.

SEO, birileri o anahtar kelime ile arama yaptığında, Google gibi arama motorlarının sayfanızı en iyi sonuçlardan biri olarak tercih etmesini sağlamak için o sayfanız, diğer sayfalarınız ve tüm siteniz üzerinde yapılması gereken işlerdir.

Arama Motoru Optimizasyonu Nedir?
Daha önce de ifade ettiğimiz üzere çevrimiçi deneyimlerin büyük çoğunluğu bir arama motoruyla başlar ve arama yapanların yaklaşık %90’ı aramalarına Google’da başlar. En popüler arama motorlarının detaylandırıldığı yazımızda Google’ın küresel arama pazar payını bulabilirsiniz.

Bu veriyi, Google’daki ilk beş sonucun tüm tıklamaların %67’sini aldığı verisiyle birleştirdiğinizde arama motoru optimizasyonunun neden bu kadar önemli olduğu hakkında net bir fikir edinirsiniz.